intensywne opady deszczu
20°
19°
sobota
Pieśni regionu częstochowskiego
07 czerwca 2021 r. | 12:31
0

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie jest organizatorem kolejnego projektu „Pieśni regionu częstochowskiego – warsztaty wokalne dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej w Częstochowie i okolicach”, finansowanego ze środków Fundacji PZU. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest dr hab. Przemysław Jeziorowski – pracownik Katedry Muzyki UJD. W przedsięwzięciu bierze również udział troje absolwentów naszego Uniwersytetu: Lidia Jeziorowska, Paulina Rudzka i Wojciech Królikowski.

Zajęcia warsztatowe projektu odbędą się między 11 a 20 czerwca bieżącego roku w czterech Domach Pomocy Społecznej: w Częstochowie, w Turowie, w Woli Czaryskiej i w Drużykowej. Mają być spotkaniem profesjonalnych muzyków z osobami, które spędzają swoje życie z dala od rodziny. Zajęcia mają na celu podnoszenie sprawności, aktywizowanie i integrowanie mieszkańców DPSów. Poprzez prezentację i nauczanie pieśni regionalnych prowadzący chcą osiągnąć główny cel - przywracanie zdrowia oraz poprawę funkcjonowania osób z problemami natury emocjonalnej, fizycznej i umysłowej.

Aktywizacja mieszkańców domów pomocy społecznej jest trudnym zadaniem wymagającym fachowego przygotowania. Terapia zajęciowa jest formą aktywizacji osób, której głównym celem jest podnoszenie ich sprawności za pomocą konkretnych zajęć, czynności i działań. W toku terapii zajęciowej osoby wykonują pożyteczne, zorganizowane czynności mające podtrzymać ich aktywność, odwracać uwagę od niepokojących myśli, przywracać utraconą sprawność, dodawać wiary we własne możliwości, podnosić samoocenę i przyczyniać się do większego zadowolenia z życia. Jednym z rodzajów terapii zajęciowych jest muzykoterapia, która wykorzystuje muzykę w celu przywracania zdrowia oraz poprawy funkcjonowania osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej. Podstawowym środkiem oddziaływania w muzykoterapii jest dźwięk, muzyka, która często jest wyzwalaczem i katalizatorem przeżyć i emocji.

Projekt będzie szansą odmiany w rutynie dnia codziennego, zwróceniem uwagi na inne aspekty życia, które dla większości osób może straciło sens, z uwagi na oddalenie od rodziny lub pogorszenie stanu zdrowia, nie pozwalające na samodzielną egzystencję. Dla wielu osób może to być niejednokrotnie pierwszy kontakt z profesjonalnymi muzykami oraz z edukacją muzyczną. Pośrednim celem projektu jest również poznanie kultury okolic Częstochowy: pieśni, tańców i strojów regionalnych. /UJD/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *