pochmurnie
13°
czwartek
Burza po podwyżce za odbiór śmieci. Radni nie wiedzieli za czym głosowali?
03 listopada 2020 r. | 11:31
30

Po jednej z najwyższych podwyżek za odbiór odpadów w gminie Olsztyn, rozpętał się burza w sieci. Tylko na samym facebooku dodaliście ponad 100 komentarzy, ponad 40 komentarzy na portalu GminaOlsztyn.pl. Z podwyżki zaczęli tłumaczyć się niektórzy radni, którzy sami nie do końca wiedzieli, dlaczego gmina podniosła opłatę za śmieci.

Czekaliśmy na oficjalne stanowisko urzędu, które tak naprawdę nie odpowiedziało na pytanie, ile gmina pobrała pieniędzy od mieszkańców, a ile wydała na odbiór śmieci.

Głos zabrał radny Grzegorz Kotwa, który mimo iż głosował za podwyżką, dopiero teraz na forum zadaje pytania. "jakie firmy przystąpiły do przetargu i jakie stawki zadeklarowały. Ile mamy mieszkańców i jakie są wpływy z opłat oraz za co konkretnie płacimy i jakie kwoty?" czy "kto i jak będzie kontrolował firmę świadczącą usługę a nie, że to firma kontroluje tylko mieszkańców?".

Szkoda, że radny Kotwa nie zadał wójtowi tych pytań przed głosowaniem.

Podwyżka oburzyła wszystkich. Niemniej jednak, przypominam, że na wniosek wójta Ci radni głosowali za podwyżką: Paweł Celeban, Grażyna Elmanowska, Przemysław Gawron, Przemysław Grojek, Dariusz Górecki, Janusz Konieczny, Grzegorz Kotwa, Barbara Kuśmierska, Robert Młyńczak, Marcin Poch, Marek Romański i Tomasz Stanior.

Pretensje możecie mieć bezpośrednio do nich, nawet, jeżeli nie wiedzieli...dlaczego głosują za podwyższeniem opłaty za odbiór odpadów do 29 zł.

PAWEŁ GĄSIORSKI30 odpowiedzi na “Burza po podwyżce za odbiór śmieci. Radni nie wiedzieli za czym głosowali?”

 1. Jadwiga Miglus pisze:

  Pan Młyńczyk i Pan Kotwa robią z siebie tylko pośmiewisko. Skoro nie mieliście żadnych danych to za czym głosowaliście?

  34
  • Grzegorz Kotwa pisze:

   Witam. Odpisuje Pani bo się przedstawiła. Proszę przeczytać mój pierwszy komentarz, jeśli z niego wynika, że nie miałem wiedzy nad czym głosowałem, to się nie dogadamy. Pozdrawiam.

   2
   16
   • Jadwiga Miglus pisze:

    To czemu Pan głosował za podwyżką opłat?

    16
    1
    • wiktoria_biedroń pisze:

     Z przykrością zauważam, że ani pan Kotwa ani Młyńczak nie są w stanie wyjaśnić, o co w tym wszystkim chodzi, ani właściwie o co chodzi im samym. Oczywiście sami sobie wystawiają ocenę, nie tylko jako radni.
     Dodam tylko, że radni z pobliskiego Janowa umieli postawić się wójtowi, kiedy okazało się, że czyni poteżne wydatki na pensję i dodatki dla wicewójt… A w Olsztynie… Szkoda gadać.

     14
     1
   • Marek pisze:

    Znaczy się mamy drugi Kraśnik

   • Amator pisze:

    Panie Kotwa to jak mamy rozumieć pana wypowiedź
    “w trakcie posiedzenia komisji i sesji rady gminy zostaliśmy postawieni przed faktem dokananym” czyli co wójt was szantarzuje czy co? Jak wójt wam pokaże swoje faktury za agroturystykę to też je Pan zapłaci a potem Pan zapyta za co to? Może warto się interesować przed nie po fakcie. Może wójt poszuka oszczędności w nagrodach, umowach zlecenie i innych ogromnych wynagrodzeniach prawników i konsultantów pracujących w tym urzędzie co było przedstawione na tej stronie. Może warto dowiedzieć się więcej i douczyć nie tylko to iż” faktura” piszemy przez ù otwarte. Kolega Młynczak nauczyciel pomoże

    • Grzegorz Kotwa pisze:

     A szantażuje, to amatorzy piszą przez “Rz”

     • magdalena_mermer pisze:

      Z całym szacunkiem proszę Pana, ale zauważam, że ma pan ogromne problemy z wysławianiem się i konkretyzowaniem swoich wypowiedzi, poza tym robi Pan błędy ortograficzne, gramatyczne oraz myli słowa. Naprawdę nie wypada, kiedy się jest na stanowisku i pisze do obywateli/wyborców. To tylko dodatkowo obniża wiarygodność.

  • Robert Młyńczak pisze:

   Oczywiście, że głosując nad tą uchwałą mieliśmy pełne informacje. Sama dyskusja na komisji trwała ponad 2 godziny na ten temat. Jutro powinna już być dostępna na stronie Urzędu Gminy informacja przedstawiająca wszystkie koszty związane z odpadami.

 2. Grzegorz Kotwa pisze:

  Lobbyści firm śmieciowych, nerwowo reagują na mobilizację obywateli przed kolejnymi podwyżkami śmieciowymi! Taki powinien być tytułu artykułu.
  To jeszcze raz, tak w skrócie głosowałem za i teraz bym zrobił tak samo, bo są do zapłacenia faktury za śmieci przekraczające 200 tys zł. Teraz narzucili nam system, z którym musimy się zmierzyć, bo inaczej kolejne faktóry będą po 300 tyś i będziemy płacić po 40 zł (chociażby w radzie siedziały same anonimy i głosowały przeciw) . Stąd moje pytania wybiegające w przyszłość, bo co niektórzy chcieliby temat uciszyć i znowu postawić nas przed faktem dokonanym.

  2
  17
 3. _sronczyński pisze:

  Osobiście to zwątpiłem po przeczytaniu postów Panów Kotwy i Młyńczaka. Oczywiście próbują się wybielać, natomiast stwierdzenie, że “głosowało się nie wiadomo za czym” to jakiś absurd. Już tak przyzwyczailiście się do tańczenia pod muzykę Wójta, że nie zależy wam co i jak się przegłosowuje? Gratuluję waszym wyborcom! Nie ma co.
  Okazuje się jednak, że pan Lubasińska wiedziała o co chodzi i jako jedyna zagłosowała przeciw 🙂

  28
  1
  • Mieszkaniec pisze:

   Zna Pan takie stare polskie powiedzenia uderz w stół a nożyce się odezwą czy winny się tłumaczy? Ochoczo podnieśliście rączki za podwyżką, a Pan stara się wybielić. Czy ktoś z was wysilił się na analizę oferty? czy ktoś raczył się zastanowić jak kontrolować firmę skoro podniosła stawki? Firma kontroluje mieszkańców, a dlaczego mieszkańcy nie mają kontrolować firmy? W dyskusji na fb i tutaj miał Pan podane na tacy jak kontrolować firmę, jeśli nie zgodzi się na taką kontrolę to znaczy, że nie jest uczciwa.. Odniósł się Pan czy inny radny do tych propozycji NIE, twierdzicie tylko, że tak ma być.

   11
   1
   • Roman pisze:

    To jak wygląda głosowanie radnych nie wiedzą za czym głosują ale głosują cyrk śmiech na sali bardzo rozgalniętych mamy reprezentantów w gminie

 4. Zdzisława Tomalska pisze:

  Wydaje mi się że większość radnych nie ma swojego zdania tylko robi to co wójt powie.
  Najważniejsze że kasa co miesiąc się zgadza na koncie, mają w nosie mieszkańców i ich problemy. Na swoich plakatach wyborczych szumne hasła bez pokrycia
  .

  27
 5. JuŻ77 pisze:

  Tylko idiota świadomie głosuję za wprowadzeniem takich podwyżek

  21
  • Roman pisze:

   To jak wygląda głosowanie radnych nie wiedzą za czym głosują ale głosują cyrk śmiech na sali bardzo rozgalniętych mamy reprezentantów w gminie

   10
 6. Mieszkanka Olsztyna pisze:

  Kubły zimnej wody na głowy radnych i ich diety przeznaczyć na spłatę długów śmieciowych.

  11
 7. Michał pisze:

  Jeśli macie Państwo nieopłacalne “faktóry” to się zaczynam zastanawiać czy umiecie Państwo czytać ze zrozumieniem. Może tu lezy problem w wielu nietrafionych lub błędnych decyzjach.
  Po drugie jak można przystępując do przetargu niedoszacować kosztów. Nie stało się to pierwszy. Poprzednio też tak było.
  Nie jest to pierwszy przetarg, więc doświadczenie firma Strach ma. I nagle się okazuje, że gmina nie zarabia na koszty. I to koszty większe o 150%?!
  Myślę (i to nie tylko ja), że sprawa ma drugie dno.
  Po trzecie to może Państwo Radni udostępnijcie informacje jakie są faktycznie koszty i jakie są obowiązki firmy.
  Ja mam dużo uwag, a niestety Pani pracująca w Dziale Ochrony Środowiska systematycznie ignoruje to co mówię.
  Z czego się to bierze? Z niezrozumienia? Z braku kompetencji? A może z wytycznych przełożonych?!
  Zastanówcie się nad tym Państwo po czyjej stronie stoicie bo bycie wójtem, radnym czy urzędnikiem to nie zawód!!
  Też tu mieszkacie.

  15
  • m_caban pisze:

   Tylko wójt nauczył się już chować głowę w piasek po każdej aferze. Ile ich poznaliśmy dzięki temu portalowi???? Co najmniej kilka.
   Teraz dzieje się dokładnie to samo. Ciekawe, gdzie jest pani wicewojtowa – pewnie zajmuje się pisaniem gazetki. Wojt nie jest mieszkancem gminy, tak samo wicewojt. Nie ma co marzyć, ze beda dbać o dobro mieszkańców, tylko o swoje i swoich kolegów.
   Szkoda, ze nie ma zadnej opozycji, że nikt nie chce powiedzieć stop tej klice, nawet z radnych, no oczywiście poza panią Lubasińską.

   22
 8. Mieszkaniec Krasawy pisze:

  Jeżeli radny nie jest w 100% pewny co do głosowania powinien wstrzymać się od głosu. To nie jest ankieta, czy mi się podoba to czy tamto. To decyzją o finansach mieszkańców. Ale nie dziwię się, walczę z gminą od 2013 r., tak o wszystko walczę, wszystko muszę się wykłócić i poprzeć artykułami z kodeksu lub orzeczeniami z NSA. Niekompetencja urzędników sięgająca zenitu. I tylko podatki, podwyżki ale moje prawa, moje sprawy, moje potrzeby na końcu… Dzieki temu że cisnę urzędników porządkują sprawy, które powinny być zalatwione zaraz po 1989 r. Dokładnie. Jeszcze do niedawna droga przy której budowałam dom, a przy której teraz mieszkam należała do rady narodowej…. Taaak, komunistycznej…. Gruuubo.

  12
 9. Kowalski pisze:

  Coś tu śmierdzi i wcale nie są to śmieci ;).
  Skoro ma być u nas najdrożej w powiecie i tak drogo jak w gminie Rędziny to kto odbiera śmieci w Rędzinach …? Kto zgadnie ;)… ?
  Tak, tak też Bracia Strach -brawo. Też pewnie było najtaniej przy przetargu …
  http://www.redziny.pl/wp-content/uploads/2020/07/harmonogram-pobierz-2.pdf
  Ciekawe co na te podwyżki powiedziałby Rzecznik Praw Konsumenta,

  11
  • Mieszkaniec pisze:

   Na dzień 31.12.2019 mieszkańców gminy było 7810 liczmy średnio po 12 zł od osoby to mamy 93,720zl po podwyżce będzie to 226490zl. Na stronie wysypiska jest cennik za odpady i liczac średnio po 700zl za tonę odpadów po 12 zł od osoby to mamy prawie 134 tony

 10. Mieszkaniec pisze:

  Ciekawe czy radni jak pobierają dietę to czy wiedza co pobierają czy nie????

  • Robert Młyńczak pisze:

   Jutro na stronie Urzędu Gminy powinna być już dostępna kalkulacja wszystkich kosztów związanych z odpadami.

   2
   1
 11. Małgorzata pisze:

  A gdzie reszta tych szaraczków z Rady pochowali się do norek. Czy dalej nie wiedzą czemu głosowali?. ?Człowiek całe życie się uczy ?Pan Kotwa ortografii a reszta matematyki tylko czemu kosztem mieszkańców.

 12. Grzegorz Kotwa pisze:

  Mieli rację, że się pochowali! Przecież na tym portalu jest tylko hejt i szczucie. Zostałem sprowadzony przez niektórych do ich poziomu i pokonany doświadczeniem. Jest w tym racja, że człowiek uczy się przez całe życie.

  3
  6
  • Józef Gie. pisze:

   Panie radny Grzegorzu,
   Obraża się Pan na co?
   Zrobiłes pan z siebie posmiewisko na całą gmine i wies stwierdzeniem, że nie wiedziałes, na co głosuje ws. podwyzki smieci.
   Nie potrafiles wyjasnic, na czym polega problem i trudno powiedzieć, o co w ogole chodzi w pana wypowiedziach.
   Wybielasz sie pan bo ludzie wyzywają.
   Robisz pan bledy w wypowiedziach, jak dziecko szkolne.
   I to wszystko wina ludzi z portalu!!!!
   To że pan jestes emerytowanym policjantem, ktorego kiedys moze wszyscy sie bali i ma o sobie wielkie mniemanie to tylko panski problem.
   Cala gmina ma wielką bekę, a pewnie sąsiednie też jaki to pan dałes popis, tak samo jak pana kolega po fachu, wojt Moskalik z Janowa, co to też rozstawiał po kątach ludzi na fejsbuku.
   Trochę pokory i poziomu.

   14
   1
 13. szarak pisze:

  Panie Gąsiorowski jak Pan tak sumienni prowadzi te swoją stronę to niech Pan może wyjaśni czytającym co jest prawdziwym powodem podwyżek śmieci i kto się za tym kryje, ze mamy prawie mafie smieciową, która narzuca ceny usług samorządom, że to rząd powprowadzał opłaty marszałkowskie które windują ceny śmieci. Pana metoda dziennikarska polega na robieniu sensacji a nie wyjaśnieniu przyczyny. Podkręca Pan atmosferę w społeczeństwie dolewa jadu a co ma zrobić gmina której obowiązkiem jest odebrać śmieci od mieszkańca, Gminy już ledwie dysza bo rząd zrzuca na nie coraz więcej wydatków. Narobił Pan szumu w gminach Konopiska, Kłomnice itd. oczernił radnych, teraz kolejna do oczerniania, a tak naprawdę, a za chwile każda gmina padnie ofiarą podwyżek cen śmieci. Chciałbym żeby Pan wyjaśnił dlaczego te śmieci tak drożeją ale Pan tego nie zrobi bo to nie Pana metoda dziennikarska a po drugie mogło by takie działanie czasem być źle odebrane w niektórych sferach. Pozdrawiam i czekam na rzetelne informacje a nie kolejny skandal i kolejna sensacje jak pan potrafisz to robić.

  2
  4
  • grabarz pisze:

   Te portale dają przynajmniej jakiekolwiek informacje o tym, co się dzieje w gminie.
   Wczesniej czegoś takiego nie było. Był “Biuletyn”, w którym tylko chwali się wójta Kucharskiego. Wszystkie inne informacje były dostępne wąskiemu gronu osób-najczęściej działaczy, a obywatel był “do płacenia” i siedzenia cicho.
   Rozwija się więc świadomość obywatelska-lokalna, a mieszkańcy mają jakieś narzędzie kontroli. Dzięki temu bardziej świadomie stawiają tez krzyżyk na karcie do głosowania.
   Boicie się tych portali, bo przez lata samorząd przyzwyczaił się do samowoli, nepotyzmu (jak w Olsztynie, gdzie są dynastie urzędnicze) oraz kolesiostwa. Teraz przynajmniej mamy przejrzystość.
   Uważnie czytając dojdzie pan do wniosku, że całej “afery śmieciowej” narobił radny Grzegorz Kotwa, po którego komentarzach polała się lawina wypowiedzi, uwag i komentarzy odnośnie działalności rady gminy, przecież nie tylko w tym zakresie. Ani on, ani radny Młyńczak, który obiecali sprawę wyjaśnić łopatologicznie, tego nie zrobili. Pierwszy powiedział, że nie wiedział, za czym głosował, drugi, że Olsztynianie najwięcej śmiecą w powiecie.
   Gdyby nie portal, pewnie większość obywateli dowiedziałaby się o podwyżce przy płaceniu.
   MEDIA SĄ OD TEGO, ŻEBY PATRZEĆ WŁADZY NA RĘCE. A WY W SAMORZĄDACH TEGO NIE LUBICIE. I BARDZO NIE LUBICIE SIĘ TŁUMACZYĆ LUDZIOM, KTÓRYCH MACIE ZA MOTŁOCH.

 14. Mieszkaniec pisze:

  Zestawienie super zrobione pod publikę ile smieci mieszkańcy produkują i akurat wyszło że mieszkańcy muszą płacić 29zl od osoby. Proszę przedstawić faktury jakie gmina płaci za śmieci a prezentację i zestawienie w power point to też mogę zrobić i wyjdzie z niej ze 50zl od osoby też by się dało przegłosować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *