zachmurzenie duże
14°
13°
niedziela
Chcemy nowy zjazd na Olsztyn
04 października 2019 r. | 12:22
0

2 października 2019 roku w Urzędzie Gminy Olsztyn odbyła się konferencja dotycząca bezkolizyjnego połączenia DK-1 i DK-46. Chodzi o ciągle zakorkowany zjazd z DK-1 na Olsztyn.

Na zaproszenie Wójta Gminy Olsztyn Tomasza Kucharskiego, udział w konferencji wzięli częstochowscy samorządowcy i parlamentarzyści.

- W 2015 roku jako Gmina Olsztyn, reprezentując także interesy także innych samorządów obsługiwanych komunikacyjne przez DK-46 podjęła temat zjazdu na Olsztyn z DK-1 na DK-46 czyli bezkolizyjnego połączenia drogi ekspresowej z ul. Bugajską . Nasze argumenty skierowaliśmy wówczas do Prezydenta Miasta i Parlamentarzystów Ziemi Częstochowskiej – mówił Tomasz Kucharski.

I wtedy się udało: po zorganizowanych przez Posłów na Sejm, Lidię Burzyńską i Szymona Giżyńskiego spotkaniach w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, w których udział wziął Prezydent Miasta Częstochowy oraz Wójt Gminy Olsztyn, temat ruszył. Miejski Zarząd Dróg i Transportu za prawie 1 mln złotych opracował szczegółową, dwuwariantową koncepcję oraz program funkcjonalno – użytkowy dla węzła komunikacyjnego drogi oraz wiaduktu kolejowego, ronda i mostu nad rzeką. W marcu tego roku udało się także uzyskać prawomocną decyzję środowiskową.

Podczas środowej konferencji w Urzędzie Gminy Olsztyn dokumenty te zostały zaprezentowane. – Gdyby były środki, które obiecała nam strona rządowa, już dzisiaj moglibyśmy ogłaszać przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj – mówił Piotr Grzybowski, szef MZDIT w Częstochowie.

Środków jednak nie ma, a kiedy będą nikt podczas konferencji nie potrafił wyjaśnić. Posłanki Halina Rozpondek i Izabela Leszczyna zaproponowały, aby zaraz po wyborach parlamentarnych stworzyć zespół składający się ze wszystkich Parlamentarzystów Ziemi Częstochowskiej, który walczyłby o środki na nowy węzeł komunikacyjny.

- Od tego, jak szybko zostanie rozwiązany problem komunikacyjny przy połączeniu dróg DK-1 i DK-46 zależy szybkość rozwoju okolicznych miejscowości, nie dający się przecenić komfort przemieszczania się mieszkańców, w tym uczniów szkół średnich, mieszkańców, którzy pracują w Częstochowie lub jeżdżą tam po różnego rodzaju usługi, w tym zawodowe, medyczne, handlowe, na zajęcia sportowe, społeczne, rozrywkowe itd. Zjazd z DK-1 na DK-46 ma też duże znaczenie dla turystów, którzy tak licznie odwiedzają piękne tereny jurajskie. Tędy jadą także rzesze Pielgrzymów na Jasną Górę – mówił Tomasz Kucharski.

Efektem spotkania jest przygotowana petycja do Parlamentarzystów, która zostanie podpisana przez samorządowców. /UG/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *