Wybór między mieszkaniem w mieście a domem za miastem zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji, ale też zasobności portfela. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale również wady. Warto je dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania w mieście lub domu za miastem.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze: mieszkanie w mieście, czy dom za miastem. Wiele zależy od naszej aktywności i stylu życia. Osoby zmęczone zgiełkiem dużych miast szukają ukojenia na spokojnej i zielonej wsi. Z drugiej strony osoby, które mieszkają w znacznej odległości od miasta, szukają lepszego dostępu do pracy, nauki lub usług i chcą żyć wygodnie w mieście.
Zalety kupna mieszkania w mieście
Zaletą kupna mieszkania w mieście jest lokalizacja zapewniająca bliskość miejsca pracy, szkoły lub różnego rodzaju usług, z których korzystamy na co dzień. Miasta oferują nam lepszy dostęp do opieki medycznej, kultury i nauki oraz szeroki wybór sklepów, restauracji, barów czy kawiarni. Duże centra handlowe zlokalizowane w miastach sprawiają, że życie jest wygodniejsze i tracimy mniej czasu na zakupy.
Rozbudowany system komunikacji publicznej zapewnia łatwe poruszanie się między dzielnicami, bez konieczności posiadania własnego samochodu. Duże miasta oprócz tradycyjnej komunikacji miejskiej zapewniają również dostęp do rowerów miejskich lub wypożyczalni hulajnóg, które ułatwiają przemieszczanie się.
Miasta oferują również lepszy dostęp do kultury i rozrywki. Możemy korzystać z kin, teatrów, chodzić na wystawy, festiwale i koncerty. Dzieciom mieszkającym w mieście łatwiej jest korzystać z bogatej oferty zajęć pozaszkolnych, czy rozwijać swoje zainteresowania bez konieczności tracenia czasu na długie dojazdy.
Wady mieszkania w mieście
Podstawowym problemem, który skutecznie zniechęca nas do zakupu mieszkania w mieście, jest wysoka cena nieruchomości. Ceny są zróżnicowane i zależą między innymi od wielkości miasta oraz powierzchni mieszkania. Ceny domów i mieszkań w Olsztynie i okolicach możesz bez problemu sprawdzić na tym portalu z ogłoszeniami nieruchomości.
W największych ośrodkach, ze względu na duże zainteresowanie, cena mieszkania może być porównywalna z ceną domu na wsi. Niestety mieszkanie nie będzie nam oferowało tak dużej przestrzeni co dom, a to wpływa niekorzystnie na komfort mieszkania. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku rodzin z większą liczbą dzieci lub rodzin wielopokoleniowych.
Miasta co prawda posiadają rozbudowany system połączeń drogowych i lepszą komunikację miejską, to jednak często borykają się z problemem korków na drogach. W godzinach szczytu zatłoczone są centra oraz główne drogi dojazdowe. W niektórych przypadkach nawet obwodnice nie gwarantują odpowiedniej przepustowości. Jeśli nie możemy korzystać z pracy zdalnej, to często musimy się pogodzić ze stratą czasu w drodze do pracy i powrót do domu.
Decydując się na mieszkanie w mieście, musimy się przyzwyczaić do dużego ruchu pieszych i samochodów. To z kolei generuje hałas i zanieczyszcza powietrze. W zależności od miasta dostęp do terenów rekreacyjnych i zieleni może też być ograniczony, przez co może brakować przestrzeni do odpoczynku i spacerów.
Zalety domu pod miastem
Jednym z głównych powodów, przez który często decydujemy się wyprowadzić na wieś, są ceny nieruchomości. Za dom za miastem możemy zapłacić podobną kwotę co za mieszkanie w centrum. Dom oferuje nam jednak większą powierzchnię użytkową, więcej pomieszczeń i przestrzeni, a dodatkowo własną działkę, zieleń i przestrzeń do odpoczynku, i relaksu.
Koszty życia na wsi również w wielu przypadkach mogą być znacznie niższe niż w miastach.
Dom za miastem sprzyja zdrowemu trybowi życia. Większe przestrzenie to więcej ruchu, bliskość natury, więcej zieleni i czystsze powietrze. Łatwiejszy dostęp do świeżych, nieprzetworzonych produktów spożywczych. Dodatkowo cisza i spokój to zalety wyjątkowo cenione przez osoby zmęczone zgiełkiem i tempem życia w miastach.
Wady domu za miastem
Z drugiej strony zamieszkanie na wsi wiążę się z koniecznością pokonywania większych odległości do pracy czy szkoły. W przypadku większych rodzin lub nieruchomości położonych w znacznej odległości od miasta może to powodować potrzebę zakupu drugiego auta, co generuje dodatkowe koszty.
Utrzymanie domu o większej powierzchni, zieleni w ogrodzie, czy odśnieżanie podjazdu i chodnika wiąże się z koniecznością rozwiązywania problemów, z którymi nie spotkamy się, mieszkając w mieście, oraz wymaga dodatkowych nakładów pracy.
Wieś często nie zapewnia dostępu do potrzebnych punktów usługowych, a na większe zakupy musimy jechać do najbliższej miejscowości. Infrastruktura drogowa również może być gorszej jakości, a komunikacja publiczna niedopasowana do naszych potrzeb. W przypadku pracy zdalnej z domu za miastem największym problemem może być utrudniony dostęp do szybkiego internetu.
Dom za miastem zmusza mieszczuchów do zmiany trybu życia, ale również kupując mieszkanie w mieście będziemy musieli zmienić pewne nawyki. Jednak nie wszyscy są gotowi na takie zmiany. Jeśli nie jesteśmy w stanie zaakceptować pewnych niedogodności, nie powinniśmy się decydować na diametralne zmiany, tylko dopasować miejsce zamieszkania do naszych potrzeb i preferencji.