pochmurnie
sobota
fot. Grupa Jurajska GOPR
Grupa Jurajska GOPR prosi o wsparcie
17 lutego 2021 r. | 12:05
1

Grupa Jurajska GOPR od ponad 20 lat zajmuje się ratownictwem górskim na terenie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej. Szkolimy się i współpracujemy z innymi służbami, aby robić to jak najlepiej. Naszym nadrzędnym celem jest niesienie pomocy wszystkim potrzebującym.

Zróżnicowanie terenu Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej sprawia, że swoje miejsce znajdą tu zarówno turyści aktywni jak i turyści rekreacyjni. Ci pierwsi doceniają smak przygody doświadczanej w gronie przyjaciół, solidnej dawki adrenaliny oraz okazji do sprawdzenia samych siebie. Ci drudzy wyciszenie oraz okazję do doświadczania otaczającego środowiska. Na Jurze można spotkać też osoby zainteresowane kulturą dla których ważny jest samorozwój, obcowanie historią, czy wreszcie duma z tego, czego dokonali ich przodkowie. Bardzo ważnymi interesariuszami pozostają dzieci i młodzież, dla których kształtowanie właściwych postaw i zachowań jest szczególnie istotne. W naszych działaniach nie zapominamy również o lokalnych mieszkańcach, których przychylność i gościnność jest nie do przecenienia.

Głównymi obszarami naszej działalności ratowniczej są wypadki wspinaczkowe (ścianowe), jaskiniowe oraz poszukiwania osób zaginionych. Naszym priorytetem jest to, aby zawsze dotrzeć na czas, bez względu na pogodę, porę roku lub miejsce, gdzie znajdują się ranni i poszkodowani.

Dyżurki Grupy Jurajskiej GOPR rozlokowane są w sposób umożliwiający zapewnienie gotowości ratowniczej na terenie całej Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej. Główna siedziba znajduje się Podlesicach, w północnej części Jury posiadamy dyżurkę w Olsztynie, a na południu w dolinie będkowskiej.

Gotowość ratownicza Grupy Jurajskiej GOPR – to dobrze przygotowane zespoły wypadkowe działające 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok, wyposażone w sprzęt medyczny i alpinistyczny, nowoczesny ekwipunek oraz środki transportu terenowego, a także nawigację i łączność. W naszych szeregach posiadamy również zespoły składające się z przewodników i psów ratowniczych. Ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR są wzywani do działań podczas poszukiwania zagubionych w terenie otwartym realizowanych wspólnie z Policją oraz Strażą Pożarną. Dzięki współpracy między służbami można osiągnąć dużo więcej w krótszym czasie.

Grupa Jurajska ma za zadanie zapewnienia bezpieczeństwa osób na terenie Jury Krakowsko-Wieluńskiej realizuje dodatkowo dzięki zadaniom publicznym zlecanym przez Urzędy Marszałkowskie województw: Śląskiego i Małopolskiego. Na drugą część budżetu GOPR składają się umowy z naszymi Mecenasami. Podpisywane centralnie przez Zarząd Główny GOPR i lokalnie przez oddziały terenowe.

Ty też możesz pomóc budować bezpieczeństwo na Jurze, przekaż 1% swojego podatku na GOPR. Nasz KRS: 0000607021, cel szczegółowy: Grupa Jurajska GOPR.Jedna odpowiedź do “Grupa Jurajska GOPR prosi o wsparcie”

  1. Motor pisze:

    Zrobione. Ode mnie 54,60 PLN.
    Pozdrowienia dla całej Grupy Jurajskiej GOPR :- )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *