zachmurzenie umiarkowane
15°
15°
poniedziałek
UG Olsztyn
Program “Czyste Powietrze”: Olsztyn jednym z najgorszych w powiecie
22 listopada 2021 r. | 11:46
1

Polski Alarm Smogowy wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikowali najnowsze dane dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie "Czyste Powietrze".

Ranking gmin utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu "Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. Ranking powstał na bazie liczby wniosków przyjętych w III kwartale 2021 roku. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.

Najwięcej procentowo wniosków w powiecie częstochowskim złożono w gminie Konopiska (70), najmniej w gminie Przyrów (13).

- Na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” czekają dodatkowe, finansowe bonusy. Aktywność poszczególnych gmin będziemy rozpatrywali w ujęciu rocznym (ranking obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.). Pula środków na ten cel sięgnie 16 milionów złotych – przypomina Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ranking gmin powiatu częstochowskiego:
61. Konopiska - 70 wniosków
133. Starcza - 15 wniosków
135. Kruszyna - 28 wniosków
323. Dąbrowa Zielona - 22 wnioski
456. Lelów - 25 wniosków
519. Rędziny - 33 wnioski
563. Kłomnice - 55 wniosków
571. Blachownia - 35 wniosków
584. Janów - 27 wniosków
632. Mykanów - 54 wnioski
634. Poczesna - 40 wniosków
643. Mstów - 38 wniosków
822. Koniecpol - 29 wniosków
886. Olsztyn - 26 wniosków
995. Kamienica Polska - 18 wniosków
1054. Przyrów - 13 wniosków

Opublikowany ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Obejmuje aktywność gmin w trzecim kwartale bieżącego roku (od 1 lipca do 30 września 2021 r.) i powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego.

PAWEŁ GĄSIORSKIJedna odpowiedź do “Program “Czyste Powietrze”: Olsztyn jednym z najgorszych w powiecie”

  1. Mieszkańec pisze:

    Ludzi ogólnie zniechęca dość niska pula na ten cel. Ale Olsztyn pod obecną władzą zasługuje sobie na miano najmniej ekologicznej gminy regionu. Brak dofinansowania na fotowoltaike, puste kursy komunikacji gminnej, emitujące spaliny, lampy przy drogach, po których nikt – prócz zajęcy i bażantów się nie porusza, brak edukacji ekologicznej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *