zachmurzenie umiarkowane
20°
19°
sobota
Od czwartku drogowy armagedon w Częstochowie
02 listopada 2022 r. | 09:00
0

Z uwagi na realizację głównego frontu robót przy największej drogowej inwestycji we współczesnej historii Częstochowy tj. przebudowie DK-91 od al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej od świtu 3 listopada (czwartek) wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu, która z ewentualnymi modyfikacjami w kolejnych miesiącach będzie według głównych założeń obowiązywać do końca budowy późną jesienią przyszłego roku.

Jakie zmiany w ruchu nas czekają?

 • · Zamknięta dla ruchu kołowego w obu kierunkach zostanie al. Wojska Polskiego w Częstochowie na fragmencie od al. Jana Pawła II (z czynnym węzłem DK-91/DK-46) do ul. Krakowskiej. Ponadto zamknięty dla ruchu kołowego zostanie odcinek al. Wojska Polskiego od ul. Krakowskiej do ul. Rakowskiej (nieaktywny kierunek Katowice), natomiast ruch od ul. Rakowskiej do ul. Krakowskiej wraz z wjazdem w lewo w ul. Krakowską (aktywny  kierunek Warszawa) będzie odbywał się na jednym pasie jezdni – od ul. Rakowskiej do byłej estakady będzie to jezdnia wschodnia, a za byłą estakadą jezdnia zachodnia.
 • · Czynne na wszystkich możliwych relacjach pozostanie największe skrzyżowanie objęte pracami czyli krzyżówka Jagiellońska-al. Wojska Polskiego- al. Pokoju (z racji w/w zamknięć niemożliwe jedynie pozostaną: jazda na wprost al. WP w kierunku Katowic, skręt w lewo z al. Pokoju na Katowice, skręt w lewo z al. Wojska Polskiego w al. Pokoju oraz skręt w prawo z al. Wojska Polskiego w Jagiellońską i z Jagiellońskiej w prawo na Katowice).
 • · Możliwe pozostaną także lewoskręty: z al. WP w ul. Bór oraz z ulic: Równoległej i Powstańców Śląskich w al. WP.

Dlaczego konieczne są takie zamknięcia?

 • · Zaawansowanie robót na budowie zrealizowane przez poprzedniego wykonawcę było na tyle niewielkie wobec czasu, którym dysponował (ok. 10% wykonania całości przewidzianych prac na całym budowanym odcinku), że niezbędne dla terminowej realizacji prac jest wprowadzenie takich zmian w organizacji ruchu. Tam gdzie wykonanie robót było śladowe tj. na odcinku od Krakowskiej do al. Jana Pawła II konieczne jest w pierwszej kolejności pełne zamknięcie drogi dla ruchu.

Jak objechać zamknięcia?

 • · Najlepszym rozwiązaniem dla płynności przejazdu w obu kierunkach jest skierowanie się na autostradową obwodnicę Częstochowy (A1) i ominięcie całego miasta lub ewentualne skorzystanie z jednego z czterech węzłów prowadzących do poszczególnych rejonów Częstochowy (Częstochowa Północ, Częstochowa Jasna Góra, Częstochowa Blachownia i Częstochowa Południe). Poruszanie się A1 wraz z obwodnicą miasta jest uzasadnione ponadto z uwagi na remonty w ciągu „gierkówki” także poza granicami miasta na południe od Częstochowy. Dla kierowców poruszających się po kraju na osi północ - południe informacje o prowadzonych w mieście pracach w postaci tablic informacyjnych staną daleko przed granicami miasta (węzeł północny A1 i od południa węzeł w miejscowości Podwarpie).
 • · Dla kierowców, którzy muszą wjechać do miasta służby konsultujące (wraz z policją) i zatwierdzające tymczasową organizację ruchu wskazały jako zalecany objazd w kierunku Katowic ulicami: Jana Pawła II, Dąbrowskiego, Nowowiejskiego, Bohaterów Monte Cassino, Jagiellońską, Orkana, 11 listopada, Jesienną, Rakowską do al. Wojska Polskiego.
 • · Dlaczego akurat taką trasą? Niemożliwe jest wskazanie jako zalecanego objazdu alternatywną trasą np. przez ciąg ulic: Popiełuszki-Pułaskiego z uwagi na ograniczenia tonażowe jezdni nad nieczynnym przejściem podziemnym u zbiegu tych ulic, ponadto na ul. Pułaskiego obowiązują już inne ograniczenia, jak zawężenie ruchu do jednej jezdni z uwagi na budowę nowego odcinka DK-46. Skierowanie zaś ruchu przez ul. św. Jadwigi jest niemożliwe, bo prowadziłoby w obręb innej budowy tj. realizowanej inwestycji na częstochowskim odcinku DK-46.
 • · Dla kierowców poruszających się na północ, objazd w kierunku Warszawy wiedzie po skręcie w lewo w ul. Krakowską ulicami: Kanał Kohna, Nadrzeczna przez Rondo Trzech Krzyży do al. Jana Pawła II i węzła
 • · Funkcjonować będą także objazdy lokalne, tak jak np. ten pozwalający dostać się do al. Wojska Polskiego pomimo zamknięcia wjazdu i wyjazdu z ul. Legionów

Jakie rozwiązania wobec utrudnień zostaną wprowadzone w celu poprawy poruszania się po mieście?

 • · Ze względów bezpieczeństwa pieszych przy trzech przejściach w centrum zostanie wprowadzona nowa sygnalizacja świetlna, chodzi o przejścia przez ulice: Dąbrowskiego (na wysokości Jasnogórskiej), Nowowiejskiego (na wysokości Szymanowskiego) i Kanał Kohna (przejście na wysokości wejścia do Galerii Jurajskiej). Dwa ostatnie w wymienionych będą przejściami ze wzbudzaną sygnalizacją świetlną.
 • · Zawieszone z użytkowania zostanie przejście dla pieszych przez ul. Nowowiejskiego na wysokości ul. Waszyngtona
 • · Zmieni się organizacja ruchu: na ul. Jasnogórskiej - na odcinku od Dąbrowskiego do Żwirki i Wigury będzie to od 3.11 ulica jednokierunkowa oraz na ul. Racławickiej – gdzie na odcinku od Żwirki Wigury do Dąbrowskiego także obowiązywać będzie jeden kierunek.
 • · Zmieni się pierwszeństwo na skrzyżowaniu Katedralnej i Ogrodowej, gdzie od 3.11 ulica Katedralna stanie się drogą podporządkowaną
 • · Na czas zmian zawieszone zostanie parkowanie w strefie płatnego parkowania na miejscach wyznaczonych w jezdni przy ulicach: Dąbrowskiego (te na chodnikach pozostaną czynne) i Nadrzecznej
 • · W centrum miasta obowiązywać będzie maksymalna prędkość do 30 km/h
 • · Uruchomiona zostanie trasa tramwajowa do dzielnicy Kucelin, powrót regularnych połączeń także od 3.11 – UWAGA na zmiany w rozkładach jazdy wszystkich linii spowodowane uruchomieniem tej trasy

Jakie zmiany w komunikacji miejskiej poza powrotem tramwaju na Kucelin?

 • · Likwidacja autobusowej linii 40 za tramwaj
 • · Autobusy MPK linii: 53,58,65,68 będą kursować w obu kierunkach od al. Niepodległości przez al. 11 Listopada, Zesłańców Sybiru, Bohaterów Katynia i Rakowską do al. Wojska Polskiego i dalej bez zmian w kierunku gmin Olsztyn i Poczesna.
 • · Ze względu na zmianę trasy, dojdzie do niewielkich przesunięć godzin kursów. Prosimy zatem o zapoznanie się z nowymi rozkładami jazdy.

 

Inne zalecenia i informacje dla mieszkańców naszego miasta i regionu?

 • · Na osi północ-południe w Częstochowie najszybszym środkiem lokomocji będzie tramwaj na wszystkich liniach i zachęcamy do korzystania z tej komfortowej, bezpiecznej i szybkiej po przebudowie formie podróży
 • · Jeśli musimy poruszać się autem prywatnym to warto rozważyć czy poprzez autostradową obwodnicę miasta nasza podróż na skrajnie oddalone od siebie rejony miasta bądź położone w pobliżu węzłów autostradowych nie będzie trwała krócej mimo dłuższej trasy
 • · W przypadku poruszania się samochodami po objazdach, w szczególności w centrum zachowajmy szczególną ostrożność i liczmy się ze znacznie dłuższym niż zwykle czasem przejazdu
 • · Jeśli dojeżdżamy do miasta z regionu warto rozważyć korzystanie z publicznego transportu zbiorowego z wykorzystaniem jednego z centrów przesiadkowych przede wszystkim mieszkańcy docierający do Częstochowy z południowych rejonów naszego regionu powinni rozważyć
 • · Wszystkie wymienione szczegóły dotyczące organizacji ruchu przedstawione są na znakach, nie jedźmy na pamięć i obserwujmy informacje i znaki drogowe na trasach naszych podróży po mieście i regionie.
 • · O w/w zmianach zostali listownie i osobiście powiadomieni przedstawiciele instytucji, firm i służb, na których funkcjonowanie będą miały wpływ wspomniane modyfikacji. /MZD Częstochowa/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *