zachmurzenie umiarkowane
23°
23°
piątek
Olsztyn chce być miastem
03 marca 2020 r. | 13:27
2

Wójt Tomasz Kucharski marzy by być Burmistrzem. Olsztyn miałby stać się miastem. W tej sprawie Kucharski wydał komunikat, którego treść prezentuję poniżej.

Szanowni Państwo,

25 lutego br. Rada Gminy Olsztyn jednogłośnie podjęła uchwałę (Nr IX/127/20) w sprawie rozpoczęcia procedury zmierzającej do odzyskania praw miejskich przez Olsztyn. Uchwała przewiduje konsultacje z mieszkańcami Gminy Olsztyn.

Olsztyn utracił prawa miejskie ukazem carskim z 1870 r. w ramach kary za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Kiedyś był miastem królewskim, w którym król Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę. W herbie Olsztyna figurują insygnia królewskie. Jeszcze w przedwojennych księgach parafialnych znaleźć można opisy: „działo się w mieście Olsztynie…”. Dziś Olsztyn spełnia wszystkie kryteria obowiązujące przy nadawaniu lub przywracaniu praw miejskich, dlatego warto podjąć takie działania. Po 150 latach to dziejowa powinność i historyczna sprawiedliwość.

Wniosek o przywrócenie praw miejskich zostanie skonsultowany z mieszkańcami gminy Olsztyn. Konsultacje odbędą się one w II połowie marca i będą miały charakter deklaracji pisemnej („ZA”, „PRZECIW”  i „WSTRZYMUJĘ SIĘ OD GŁOSU”). I będą mogli w nich wziąć udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy Gminy.

W związku z różnymi informacjami już krążącymi w obiegu publicznym pragnę poinformować Państwa, że przywrócenie praw miejskich w Olsztynie NIE SPOWODUJE PODWYŻEK PODATKÓW I ŻADNYCH DANIN PUBLICZNYCH URZĘDNICZYCH PENSJI. Organem decydującym w tych sprawach jest i będzie Rada Gminy, a radni są bardzo wyczuleni na kwestie podatkowe i oczekiwania mieszkańców w tym obszarze.
TAKŻE NAUCZYCIELE NIE UTRACĄ PRAWA DO DODATKU WIEJSKIEGO, A MIESZKAŃCY NIE PONIOSĄ ŻADNYCH  OBCIĄŻEŃ Z TYTUŁU ODZYSKANIA PRAW MIEJSKICH.

Dla Olsztyna jest to szansa na dostęp do funduszy przewidzianych na rozwój małych miast i miasteczek. Do tej pory jako wieś, nie mógł korzystać ze wszystkich źródeł dofinansowania. Warto podkreślić, że pozostałe miejscowości gminy i sam Olsztyn zachowają dostęp do wszystkich dotychczasowych form wsparcia rządowego i unijnego.

Po 1989 r. prawa miejskie uzyskało ok. 120 miejscowości w Polsce, a w samym tylko 2019 r. - 10, w tym 7, które utraciły prawa miejskie w tych samych okolicznościach co Olsztyn, tj. w 1870 r. Są to: Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec, Pacanów - wszystkie w woj. świętokrzyskim, większość z nich mniejsza od Olsztyna, jak np. Opatowiec liczący zaledwie 338 mieszkańców. 1 stycznia 2020 r. na mapie Polski pojawiły się cztery kolejne miasta.

Jeżeli w konsultacjach większość mieszkańców gminy poprze starania o odzyskanie praw miejskich, wówczas Urząd Gminy złoży stosowny wniosek za pośrednictwem Wojewody Śląskiego do Urzędu Rady Ministrów.
Ewentualne przywrócenie statusu miasta weszłoby w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.
W najbliższych dniach trafi do Państwa „Biuletyn Informacyjny”, w którym szczegółowo odpowiadamy na różne pytania i wątpliwości związane ze statusem miasta.

Bardzo Państwa proszę o przedyskutowanie problemu. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań i wątpliwości służę tel. (34) 328 50 77,  adresie e-mail: tkucharski@olsztyn-jurajski.pl.
Olsztyn, 2 marca 2020 r.
Wójt Gminy Olsztyn
Tomasz Kucharski2 odpowiedzi na “Olsztyn chce być miastem”

  1. Łobywatel pisze:

    Chciałbym się mylić ale coś mi się zdaje, że to wszystko tylko po to żeby Wójt mógłby być przy wladzy przez kolejne trzy kadencje.

  2. poperzak pisze:

    Zamiast opowiadać bajeczki, niech zrobią gminę przyjazną mieszkańcom. Bo na razie to się myśli tylko o promocji, bajerach i przyjezdnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *