Wójt Tomasz Kucharski marzy by być Burmistrzem. Olsztyn miałby stać się miastem. W tej sprawie Kucharski wydał komunikat, którego treść prezentuję poniżej.
Szanowni Państwo,
25 lutego br. Rada Gminy Olsztyn jednogłośnie podjęła uchwałę (Nr IX/127/20) w sprawie rozpoczęcia procedury zmierzającej do odzyskania praw miejskich przez Olsztyn. Uchwała przewiduje konsultacje z mieszkańcami Gminy Olsztyn.
Olsztyn utracił prawa miejskie ukazem carskim z 1870 r. w ramach kary za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Kiedyś był miastem królewskim, w którym król Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę. W herbie Olsztyna figurują insygnia królewskie. Jeszcze w przedwojennych księgach parafialnych znaleźć można opisy: „działo się w mieście Olsztynie…”. Dziś Olsztyn spełnia wszystkie kryteria obowiązujące przy nadawaniu lub przywracaniu praw miejskich, dlatego warto podjąć takie działania. Po 150 latach to dziejowa powinność i historyczna sprawiedliwość.
Wniosek o przywrócenie praw miejskich zostanie skonsultowany z mieszkańcami gminy Olsztyn. Konsultacje odbędą się one w II połowie marca i będą miały charakter deklaracji pisemnej („ZA”, „PRZECIW” i „WSTRZYMUJĘ SIĘ OD GŁOSU”). I będą mogli w nich wziąć udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy Gminy.
W związku z różnymi informacjami już krążącymi w obiegu publicznym pragnę poinformować Państwa, że przywrócenie praw miejskich w Olsztynie NIE SPOWODUJE PODWYŻEK PODATKÓW I ŻADNYCH DANIN PUBLICZNYCH URZĘDNICZYCH PENSJI. Organem decydującym w tych sprawach jest i będzie Rada Gminy, a radni są bardzo wyczuleni na kwestie podatkowe i oczekiwania mieszkańców w tym obszarze.
TAKŻE NAUCZYCIELE NIE UTRACĄ PRAWA DO DODATKU WIEJSKIEGO, A MIESZKAŃCY NIE PONIOSĄ ŻADNYCH OBCIĄŻEŃ Z TYTUŁU ODZYSKANIA PRAW MIEJSKICH.
Dla Olsztyna jest to szansa na dostęp do funduszy przewidzianych na rozwój małych miast i miasteczek. Do tej pory jako wieś, nie mógł korzystać ze wszystkich źródeł dofinansowania. Warto podkreślić, że pozostałe miejscowości gminy i sam Olsztyn zachowają dostęp do wszystkich dotychczasowych form wsparcia rządowego i unijnego.
Po 1989 r. prawa miejskie uzyskało ok. 120 miejscowości w Polsce, a w samym tylko 2019 r. - 10, w tym 7, które utraciły prawa miejskie w tych samych okolicznościach co Olsztyn, tj. w 1870 r. Są to: Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec, Pacanów - wszystkie w woj. świętokrzyskim, większość z nich mniejsza od Olsztyna, jak np. Opatowiec liczący zaledwie 338 mieszkańców. 1 stycznia 2020 r. na mapie Polski pojawiły się cztery kolejne miasta.
Jeżeli w konsultacjach większość mieszkańców gminy poprze starania o odzyskanie praw miejskich, wówczas Urząd Gminy złoży stosowny wniosek za pośrednictwem Wojewody Śląskiego do Urzędu Rady Ministrów.
Ewentualne przywrócenie statusu miasta weszłoby w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.
W najbliższych dniach trafi do Państwa „Biuletyn Informacyjny”, w którym szczegółowo odpowiadamy na różne pytania i wątpliwości związane ze statusem miasta.
Bardzo Państwa proszę o przedyskutowanie problemu. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań i wątpliwości służę tel. (34) 328 50 77, adresie e-mail: tkucharski@olsztyn-jurajski.pl.
Olsztyn, 2 marca 2020 r.
Wójt Gminy Olsztyn
Tomasz Kucharski
Chciałbym się mylić ale coś mi się zdaje, że to wszystko tylko po to żeby Wójt mógłby być przy wladzy przez kolejne trzy kadencje.
Zamiast opowiadać bajeczki, niech zrobią gminę przyjazną mieszkańcom. Bo na razie to się myśli tylko o promocji, bajerach i przyjezdnych.