zachmurzenie duże
poniedziałek
Przygotujcie się na ogromną podwyżkę. Za śmieci zapłacicie najwięcej w powiecie!
30 października 2020 r. | 13:30
48

Na wniosek Wójta Tomasza Kucharskiego, Rada Gminy Olsztyn przyjęła nowe stawki opłat za odpady komunalne. 14 dni po wejściu uchwały, najprawdopodobniej od 1 grudnia 2020 roku za odpady komunalne segregowane będziecie płacić 29 zł (do dziś była to kwota 12 zł), a za odpady niesegregowane 58 zł (do dziś jest to 24 zł).

Za podniesieniem opłat za śmieci głosowało 12 radnych:
Paweł Celeban, Grażyna Elmanowska, Przemysław Gawron, Przemysław Grojek, Dariusz Górecki, Janusz Konieczny, Grzegorz Kotwa, Barbara Kuśmierska, Robert Młyńczak, Marcin Poch, Marek Romański i Tomasz Stanior.

Od głosu wstrzymał się Mariusz Bugara, a jedyną radną przeciwną podwyżce była Aleksandra Lubasińska.

Przyjęta przez radę nowa opłata za śmieci, obok gminy Rędziny, jest najwyższą stawką za odbiór odpadów w powiecie częstochowskim.

PAWEŁ GĄSIORSKI48 odpowiedzi na “Przygotujcie się na ogromną podwyżkę. Za śmieci zapłacicie najwięcej w powiecie!”

 1. Jadwiga Miglus pisze:

  Tych co głosowali za trzeba natychmiast odwołać !!!!!!

  44
  1
  • Mieszkaniec pisze:

   Radę gminy można odwołać w referendum przed upływem jej kadencji, wystarczy wniosek mieszkańców poparty podpisami co najmniej 10% uprawnionych do głosowania. W tym przypadku nie powinno z tym być problemu.

   24
  • Michał pisze:

   Skandal ze śmieciami!
   Co to za radni,którzy działają wbrew swoim wyborcą.
   Przecież podwyżek miało nie być.Teraz rozumiem dlaczego poprzednią firmę “spuszczono w kanał,
   aby przyjąć strachów firmę z Konopisk.

 2. Mich pisze:

  Pytanie do Wójta i radnych :
  – Jakie były kryteria przetargowe….???
  – czym spowodowane są takradykalne podwyżki wywozu śmierci?
  – co takiego znajduje się w gminie Olsztyn że wywóz śmieci musi być najdroższy?

  24
  • Ona pisze:

   Jak ma się kompostownik i nie wystawia się biodegradowalnych to zniżka jest 50 gr. od osoby… parodia. Jak to ma się do ceny 29 zł od osoby!? Panowie z nowej firmy nie zabierają np. połamanego krzesła plastikowego, trzeba je odwieźć na Storczykową. Robią zdjęcia, rozcinają worki żeby sprawdzać, ok muszą pilnować segregacji, ale jak z tego rozciętego worka coś im powypada to już tego nie sprzątają!

   10
 3. Mieszkaniec pisze:

  Panie redaktorze, proszę o wystąpienie do gminy z zapytaniem dotyczącym wspomnianego przetargu i pobierania opłat za odpady.

  – ile gmina pobiera od mieszkańców a ile wydaje na ten cel
  – na podstawie jakich danych wyliczono koszt na jednego mieszkańca

  18
 4. Gośka1500 pisze:

  Brawo Pani Lubasińska – szacunek, tyle w temacie.
  Reszta radnych to piździoszki i klakierzy wójta.
  A głosy chodziły, że się postawią i wreszcie zrobią coś dla dobra obywateli. Zresztą tak nieudanej rady nie było dawno. Część tych radnych to w ogóle nie wie, co tam robi i w jakim świecie żyje albo są słupami.
  PYTANIE: CO WAM WÓJT OBIECAŁ, ŻE WAS PRZEKONAŁ?
  ŻE JAK SE PODNIESIE PENSJE, TO I WAM WZROŚNIE????

  13
 5. Też mieszkaniec pisze:

  Proponuję najpierw przeczytać ustawę, a dopiero potem komentować. Otóż gmina nie może zarabiać na śmieciach i również nie może do tego dopłacać. Od jakiegoś czasu zgodnie z ustawą mieszkańcy gminy płacą za każdą tonę śmieci, które zostały odebrane od mieszkańców. Cena za tonę jest jedną z najniższych! A dlaczego tak duża podwyżka: otóż mieszkańcy gminy wystawiają bardzo dużo śmieci do zabrania. Proszę sobie zobaczyć jak jest dzień odbioru śmieci, że właściwie tylko nieliczni wystawiają tylko kosz. Reszta wystawia śmieci w dodatkowych koszach, workach itp. Firma wywożąca śmieci ma obowiązek zabrać każdą ilość śmieci z posesji. Proszę zobaczyć ile wystawiamy śmieci biodegradowalnych, czasami jest to po kilkanaście worków z jednej posesji. Niestety produkujemy dużo śmieci, a płacimy od każdej odebranej tony.

  7
  24
  • Nowy pisze:

   Każdy mieszkaniec gminy ma prawo wiedzieć jak wyliczono tą kwotę i nie ma tu znaczenia czy dużo śmieci czy mało, istotne są dane na podstawi których to wyliczono. Znasz kwotę za wywóz tony odpadów, a to oznacza, że te dane są Ci znane, więc albo pracujesz w urzędzie albo jesteś jednym z radnych którzy poparli uchwałę. Znając cenę za tonę i ilość wywożonych w miesiącu odpadów można szybko wyliczyć średnią na mieszkańca uwzględniając nawet koszty obsługi. Ciekawe czy wyjdzie kwota 29zł od osoby.

   20
   1
   • por pisze:

    Bzdura jak mało która, że “mieszkańcy wystawiają dodatkowe pojemniki”. Jak coś wystawiają to nie było i nie jest zabierane. To jest taki idotyczny argument, że podejrzewam, że napisał to jeden z radnych olsztyńskich, i chyba nawet wiem, który 🙂 Poznałem po stylu. Panie ******* przejdź się pan po gminie.

    16
   • Krzysztof pisze:

    Guzik mnie to obchodzi ja płacę za swoje śmieci a nie za wszystkich. Także wasza cena za tonę mnie nie obchodzi i nie będę za pół kosza płacił ponad 2 razy tyle. Niech podwyżki dostają ci którzy produkują owe ilości.

    16
   • xyz pisze:

    To mieszkańcy mstowa czy innych miejscowości nie wystawiają śmieci, znaczy żeby nie było podwyżek trzeba palić śmieciami w piecach a te niepalne wywozić do lasu…. Ja to mam wrażenie że stachy day w łapę radnym

    14
    • mikulas pisze:

     Zgodnie z logiką olsztyńskich radnych (za wyjątkiem pani Lubasińskiej – propsy!!! za wyrwanie się z tej kliki!!!) nie. Mieszkańcy gminy Olsztyn muszą produkować śmieci na potęgę i są pod tym względem mistrzami powiatu. Większego idiotyzmu nie słyszałem.

     19
   • D.O. pisze:

    Proszę operować faktami nie ironiczńym stwierdzeniem że produkujemy dużo śmieci .Czas szanowni mieszkańcy odwołać tą sworę.

 6. Mieszkanka Olsztyna pisze:

  Nie zgadzam się z tym co tu piszą. Popiołu wcale nie wystawiam a odpady biodegradowalne sporadycznie /trzymam drób/więc nie rozumiem ile tych śmieci produkujemy.Najwięcej jest plastików. Poprzednia firma była tańsza to dlaczego z niej zrezygnowano? A ile będziemy płacić za śmieci jak będziemy miastem?

  15
 7. Mieszkanka Olsztyna pisze:

  Przy dotychczasowych opłatach śmieci zalegają w lesie i na zamku więc po podwyżce to będziemy już mieli wysypisko w okolicznych lasach.

  13
 8. Ona pisze:

  Jak ma się kompostownik i nie wystawia się biodegradowalnych to zniżka jest 50 gr. od osoby… parodia. Jak to ma się do ceny 29 zł od osoby!? Panowie z nowej firmy nie zabierają np. połamanego krzesła plastikowego, trzeba je odwieźć na Storczykową. Robią zdjęcia, rozcinają worki żeby sprawdzać, ok muszą pilnować segregacji, ale jak z tego rozciętego worka coś im powypada to już tego nie sprzątają!

 9. Szary pisze:

  Proponuje poszukać innej firmy jest ich sporo na rynku a obecny wybór jest najgorszym od dawna Panowie robią łaskę ze odbierają śmieci a koszty które Państwo podajecie są nie do przyjęcia prosze policzyć wagę średniego kosza po 100 kg. Czyli 10 mieszkańców zakwalifikuje się co daje nam średni obecnie koszt 240 złoty a zgodnie z nowym cennikiem 580 przy założeniu ze każdy uzyska wagę jaką założyłem

  11
 10. glosrozsadku pisze:

  no niestety ,radni powinni dbać o interesy mieszkańców a nie odbierac chleb ich dzieciom, ZAPAMIĘTAMY. zamiast ruszyć głową i znalezć alternatywę to poszli na skróty, chociaż dla nierozgarniętych mózgów to jedyna słuszna droga. Tylko jedna BABKA miała jaja i za to szacun ,chociaż ostatnio ulica to potwierdza.

  18
  • biedronka pisze:

   No bo kto jest w tej radzie?
   Nauczyciele, emeryci z wysokimi poborami, biznesmeni, co widać po oświadczeniach majątkowych. Oni leją na koszty, bo ich stać. Taki Marek R. czy Tomasz M. nie martwią się, skąd są pieniążki, bo wpływają na konto i tyle. O reszcie się nawet nie wypowiem, bo tak skandalicznej decyzji nie pamiętam. To naplucie wyborcom w twarz.
   I jeszcze jedno.
   BRAWO PANI LUBASIŃSKA.

   22
   2
 11. Artur pisze:

  Witam ja rozumiem że są podwyżki bo wszystko drożeje ale czemu czemu tak nagle dużo. Proszę o udostępnienie przez Gminę kosztów poniesionych za wywóz śmieci. Bo taka duża podwyżka to skandal.

  11
 12. Robert Młyńczak pisze:

  Drodzy Mieszkańcy!
  Podwyżka cen za wywóz odpadów to była trudna decyzja, długo na ten temat dyskutowaliśmy, ale nie było możliwości innej decyzji. Lada dzień na stronie Urzędu Gminy będzie to dokładnie wyjaśnione skąd taka cena, zostaną przedstawione stawki obowiązujące w innych gminach i zobaczymy, że wszędzie ta cena jest niestety w okolicach 29zl. Gmina zgodnie z ustawą Sejmu RP sprzed kilku lat jest tylko pośrednikiem i nie może zarobić na wywozie odpadów nawet złotówki, ale też nie może do tego dopłacać. Jakiś czas temu była w Gminie kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej, która nie wykazała żadnych nieprawidłowości w sprawie wywozu odpadów. Co więcej taka kontrola ma być również w najbliższym czasie. Jest to trudna decyzja, ale cena wynika z podwyżki na wysypiskach śmieci oraz ilości produkowanych odpadów przez mieszkańców. Proszę o cierpliwość i poczekać na informacje ze strony Urzędu.

  2
  47
  • Mieszkaniec pisze:

   W gminie na 31 grudnia 2018 roku było w gminie 8063 mieszkańców. Proszę podać dokładne kwoty za wywóz i składowanie jednej tony odpadów miesięcznie:
   – odpadów zmieszanych
   – popiołu
   – odpadów biodegradowalnych
   – papieru, szkła i metali
   – kosztu obsługi i administracji systemem

   będzie można w obliczyć, czy gmina wychodzi na zero czy próbuje zarabiać. Dodatkowo część tych odpadów stanowią surowce wtórne na których firma odbierająca zarabia. Obowiązkiem wójta jak i rady gminy jest udostępnienie takich informacji.

   13
   • Robert Młyńczak pisze:

    Osobiście dopilnuje, żeby takie informacje pojawiły się na stronie Urzędu jak najszybciej – myślę że to będzie najbliższy poniedziałek, wtorek. Co do ilości mieszkańców to Gmina przeprowadza kontrole i okazuje się, że część mieszkańców nieprawidłowo deklaruje ilość osób w domu. W ostatnim czasie w Gminie „przybyło” nam ponad 100 mieszkańców. Jest szansa, że pojawi się większa ulga dla tych, którzy kompostują odpady.
    Wszystko to będzie wyjaśnione na stronie Gminy w najbliższym czasie, proszę o cierpliwość.
    Pozdrawiam
    Robert Młyńczak

    1
    10
   • biedronka pisze:

    Rzeczywiscie ktoś trafił, że to radny Mlynczak napisał poprzedni komentarz o tym, że mieszkańcy naszej gminy są mistrzami w produkcji smieci.

 13. Grzegorz Kotwa pisze:

  Witam.
  W sprawie podwyżki opłaty za śmieci chciałbym przybliżyć Wam kilka faktów, a mianowicie :

  – w trakcie posiedzenia komisji i sesji rady gminy zostaliśmy postawieni przed faktem dokananym, chociaż wszyscy byliśmy przeciwko tak drastycznej podwyżce, ale faktury trzeba zapłacić.
  Poniżej fakty, które skłoniły nas/mnie do oddania głosu za,

  – poprzednia firma miała umowę do lipca, i już w 2019 roku był ogłoszony przetarg, w którym kryterium była cena za tonę śmieci, zgodnie z ustawą rządową a nie samorządową. Przetarg wygrała obecną firma bo zaproponowała najniższą cenę, tj. 870 zł śmieci zmieszane i 812 zł śmieci segregowane;

  – faktury za sierpień i wrzesień opiewają na kwotę powyżej 200 tys zł, co faktycznie daje około 29 zł od osoby, przy założeniu, że wszyscy będą płacić

  – należy się mocno przyjrzeć skąd nagle takie ilości śmieci, bo np. Moja pięcioosobowa rodziną będzie płaci za jakieś 170 kg, a mam wątpliwości czy przekraczamy 100 kg. Mamy zapewnienie od P. Wójta, że wzmoży kontrolę w tym temacie i może ten tonaż będzie mniejszy ;

  – będziemy się starać żeby cena za śmieci została obniżona o parę złotych dla posiadaczy przy domowego kompostownika;

  – na wysypisku za oddanie tony śmieci trzeba zapłacić ponad 500 zł, także firma zarabia około 300 zł na tonie, biorąc pod uwagę podatki i inne opłaty, to nie wiem czy możemy dopatrywać tu się jakiegoś przekrętu;

  – to są moje ustalenia na dziś, chociaż z uwagi na zdalne obrady uzyskanie rzetelnych informacji jest utrudnione, ale szczegóły co do roztrzygnięcia przetargu, sposobu rozliczania się z firmą, konkretne kwoty, ilości, itp są dostępne dla każdego w urzędzie gminy, a jeśli nie to myślę, że Radni mogą służyć pomocą ;

  Pozdrawiam.

  4
  17
  • Robert Młyńczak pisze:

   Dopiszę tylko do tego co przedstawił p. Grzegorz Kotwa, że auto odbierające odpady jest ważone zarówno jak wjeżdża na teren Gminy jak i gdy już wyjeżdża. Płacimy więc za wyprodukowane przez nas odpady. Co więcej w ostatnim czasie były przetargi w sąsiednich gminach i niestety tam cena za odebraną tonę odpadów jest jest jeszcze wyższa niż w naszym przypadku. Zmieniły się przepisy i teraz nie możemy płacić ryczałtowo tylko za każdą wyprodukowaną tonę. Wszystko stanie się jasne po opublikowaniu pełnych informacji przez Urząd Gminy na stronie internetowej.

   1
   15
  • Mieszkaniec pisze:

   Marża na poziomie ponad 60% nie jest uczciwym działaniem. Jaką ma Pan pewność, że samochody są ważone w rzetelny i uczciwy sposób? Są na terenie gminy miejsca gdzie można ważyć te samochody. Przeprowadzić niezapowiedziane kontrole takich samochodów i zważyć je na terenie gminy, będzie to dobry sposób na sprawdzenie uczciwości firmy.

   30
 14. Mieszkaniec2570 pisze:

  Ktoś pisze nieprawdę, chodzi o to że cenę za tonę odpadów mamy niższą niż w sąsiednich gminach. A w artykule jest napisane że zapłacimy za śmieci najwięcej w powiecie. Coś tu nie gra lub ktoś pisze nieprawdę.

  12
  • Robert Młyńczak pisze:

   Po prostu w przeliczeniu na 1 mieszkańca produkujemy dużo więcej kilogramów odpadów niż w innych gminach. Do tego dochodzą np. odpady wytwarzane przez turystów, których to odpadów po każdym weekendzie jest bardzo dużo.

   15
   • Mieszkaniec2570 pisze:

    Sam Pan sobie zaprzecza do teraz mieliśmy najtańsze śmieci w powiecie a produkowaliśmy więcej niź w sąsiednich gminach to Pan to pisze . A turyści byli i będą przyjeżdżać i cały czas śmiecą tak samo.

    13
    • Robert Młyńczak pisze:

     Mieliśmy najtańsze śmieci bo taka cena wynikała z przetargu. Teraz był nowy przetarg i tutaj już nie płacimy ryczałtem za osobę tylko tak jak pisałem od każdej tony (tak wymaga od nas prawo). I firma, która do tej pory odbierała odpady była na tym przetargu droższa, niż ta która teraz nam odbiera odpady. Każdy z radnych chciałby głosować za pozytywnymi uchwałami tak jak ostatnio np. budowa przedszkola w Turowie, remont wielu ulic, budowa oświetlenia etc. ale niestety w przypadku odpadów nie było innej możliwości. Proszę poczekać na informacje Urzędu Gminy.

     11
     • pijany_czy_niespelna_rozumu pisze:

      Pokrętna ta wasza logika. Z powyższej wypowiedzi wynika, że:
      “PAVER był tańszy, ale był droższy, a Strachy są tańsze, ale więcej płacić trzeba.”
      Wy macie ludzi za głupców.

    • Mich pisze:

     W przeliczeniu na mieszkańca produkujemy więcej odpadów (!?) A czy ktoś z was LICZY i myśli o tym że gmina Olsztyn jest gminą TURYSTYCZNĄ ???

   • Mieszkaniec pisze:

    Proszę podać prawdziwe dane co do ilości i kwot jakie gmina ponosi z tego tytułu, wtedy będzie można wyliczyć ile za co. Jak na razie próbuje Pan przekonać mieszkańców, że tak ma być i koniec.

   • biedronka pisze:

    Niech ktoś da temu panu radnemu Snikersa, bo zaczyna bredzić. Zresztą, co mnie to obchodzi, że są turyści – gmina promuje się, niech sama za te śmieci sobie płaci po turystach. Dlaczego to mają robić obywatele? Przecież na ruchu turystycznym zarabia kilku restauratorów i hotelarzy, kolegów wójta.
    Druga sprawa: mieszkańcy gminy proszą o dowody na to, że tych śmieci najwięcej na powiat produkują. Konkrety i fakty 🙂 Bo nagle się okazuje, że tych śmierci dorabiają magiczni turyści, których już np. w takim Złotym Potoku nie ma.

    11
    1
  • Ula pisze:

   I gdzie te stawki ile wydaliśmy i ile było wpływów od mieszkańców?

   16
  • Mieszkaniec pisze:

   Panie Młńczak gdzie są te szczegółowe dane?

   – ile płacimy za poszczególne frakcje odpadów,
   – łączne koszty obsługi i administracji

   Za kogo uważa Pan mieszkańców?

   • Robert Młyńczak pisze:

    Jutro takie dodatkowe informacje powinny już być na stronie naszego urzędu. Jestem przekonany, że w pełni odpowiedzą na Pana i innych pytania.

    Robert Młyńczak

 15. Grzegorz Kotwa pisze:

  Nie takiej informacji się spodziewaliśmy z UG,
  Rządzący zdecydowali, że to gmina musi być naszym pośrednikiem w opłatach za śmieci, to my musimy wiedzieć jak jesteśmy rozliczan i tak:
  – jakie firmy przystąpiły do przetargu i jakie stawki zadeklarowały. Ile mamy mieszkańców i jakie są wpływy z opłat oraz za co konkretnie płacimy i jakie kwoty;
  – jeśli kryterium jest tylko cena za tonę śmieci, to żeby zejść z kosztów należy zmniejszyć ilość śmieci, to jakie w tym zakresie podejmowane są czynności, bo mieszkańcy deklarują dużo mniejsze ilości wytwarzanych śmieci. Czy płacimy za śmieci turystów, przedsiębiorstw itp;
  – jakie są propozycje dla posiadaczy kompostowników, bo jeśli 4-osobowa rodziną nie odda 50 kg bio, to wszyscy oszczędzamy około 40 zł a oni zaledwie 2 zł,
  – kto i jak będzie kontrolował firmę świadczącą usługę a nie, że to firma kontroluje tylko mieszkańców. Musimy też wiedzieć, że jak nie będziemy segregować to będą kary i stąd ta podwójna cena ;
  – wiemy, że olbrzymie kwoty są wpłacane do Urzędu Marszałkowskiego, w zamian jesteśmy kontrolowani a czy robią coś aby przeciwstawić się kolejnym podwyżką;
  – jeśli macie jeszcze jakieś pytania to proszę pisać. Zadamy je na najbliższej sesji.
  Pozdrawiam.

  • janosik pisze:

   Przecież to kpnina co pan pisze.
   Nie miał pan informacji, ale rączkę “za” podniósł. Teraz się wybiela. I ludzie mają pisać pytania, a wy będziecie zadawać… To pan jest od tego, zeby pytania zadawać. Takiej niekompetencji nie widziałem nigdy.

   17
  • Mieszkaniec pisze:

   Panie Kotwa proszę przestać się ośmieszać i (zabrzmi to dosadnie) rżnąć głupa. Nie wiedział Pan nad czym głosuje? bez namysłu podnosił rączkę za tym co zaproponował wójt?. Gdzie analiza oferty, gdzie opracowanie sposobu kontroli nad firmą?.

 16. Amator pisze:

  Panie Radny czy Pan teraz się chce wybielić te informacje i pytania to powinny być zadane przed uchwaleniem opłat! Pisze Pan że wójt postawił was przed faktem dokonanym i wszyscy byliśmy przeciwko to jakiś żart A łapkę z całą resztą kto podniósł. Czy Pan W ogóle z całą resztą wie do czego służy rada gminy bo napewno nie do przyklepywania wszystkiego co się żywnie podoba wójtowi. Zastanówcie się co robice i jak reprezentujecie mieszkańców A jak nie macie pojęcia to do dymisji.

  15
  • janosik pisze:

   Pan kpi czy o drogę pyta????
   Wynika z tego, że nic pan nie wiedział, nie miał informacji, ale zagłosował za, a teraz się wybiela,bo ludzie wyzywają. Niech pan to przeczyta i sam se odpowie, w jakim świetle to pana stawia. Kpiny.

   16
 17. Elżbieta pisze:

  Wójt chyba robi za ”cysorza”. Rzuci zagadnienie, a radni jak te owce spod zamku, bez refleksji rączkę podnoszą. Takich radnych wybraliśmy. A wójt? Game ower !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *