zachmurzenie duże
14°
13°
niedziela
Wreszcie dobra wiadomość. Są pieniądze na fotowoltaikę i pompy ciepła dla mieszkańców gminy Olsztyn!
04 lutego 2022 r. | 11:45
0

Cztery lata temu gmina Olsztyn starała się o dofinansowanie na Odnawialne Źródła Ekologiczne dla mieszkańców gminy. Wtedy wsparcia nie otrzymała. Ale teraz, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego poinformował o dodatkowych środkach na ten cel. Właśnie został dofinansowany projekt pn. "Zielona Jura – wzrost wykorzystania OZE w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona", którego liderem jest Gmina Olsztyn. Łącznie te trzy gminy otrzymają 8 678 689,55 zł dofinansowania na 491 szt. nowych instalacji OZE w budynkach mieszkalnych na terenie gmin: Olsztyn, Dąbrowa Zielona i Przyrów, na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej do celów socjalno-bytowych (instalacje fotowoltaiczne) oraz energii cieplnej (kolektory słoneczne, pompy ciepła c.w.u. i piece na biomasę).

Gmina Olsztyn na ten otrzyma 4,6 mln zł. Łączny wydatek z kosztami niekwalifikowanymi wyniesie 5,5 mln zł.

Co to oznacza dla przeciętnego mieszkańca? Przede wszystkim do 85 proc. dofinansowania do w/w systemów wykorzystujących OZE.

Cztery lata temu były sporządzane listy osób zainteresowanych. Każda zainteresowana rodzina np. na fotowoltaiką musiała wydać na projekt ok. 300 zł. Niestety, ważność tych projektów wygasła, ale pozycja na liście została. Te osoby mają pierwszeństwo, by otrzymać dofinansowanie. Jest też spora liczba osób, które nie czekały na wsparcie z gminy i założyły np. fotowoltaikę lub wymieniły piece z programu "Czyste Powietrze". W związku z powyższym, będzie musiał zostać przeprowadzony dodatkowy nabór wniosków dla mieszkańców, którzy są chętni na dofinansowanie systemów wykorzystujących OZE. W samej gminie mówi się o ok. 50 dodatkowych wniosków. A może być ich znacznie więcej.

Jaki będzie koszt np. fotowoltaiki? Z dofinansowaniem z Urzędu Marszałkowskiego, fotowoltaika 3-5kW będzie kosztować ok. 9000 zł brutto.

PAWEŁ GĄSIORSKIDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *