zachmurzenie małe
14°
12°
poniedziałek
andrzej-kalinin.cze.pl
Zmarł Andrzej Kalinin
09 czerwca 2021 r. | 11:37
0

Wczoraj dotarła do nas bardzo smutna informacja. Zmarł mieszkaniec Kusiąt, Andrzej Kalinin. Miał niespełna 88 lat.

Pogrzeb śp. Andrzeja Kalinina odbędzie się na cmentarzu Komunalnym w Częstochowie w sobotę 12 czerwca o godz. 14.00.

Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich.

PAWEŁ GĄSIORSKI

Andrzej Kalinin

Urodził się w 1933 r. w Jędrzejowie koło Kielc; prozaik, publicysta, zajmował się również krytyką literacką i teatralną. Członek Polskiego PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Z wykształcenia był ekonomistą. Pochodził z rodziny o głębokich tradycjach patriotycznych, ze strony matki z ziemiańskiego rodu Woynarowskich, ojciec był uczestnikiem walk z bolszewikami w 1920 r. podczas II wojny światowej walczył u boku gen. Władysława Andersa.

Po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu służby wojskowej Andrzej Kalinin podjął naukę w Ekonomicznym Studium Rachunkowości Rolnej we Wrocławiu. Zawodowo związany był ze spółdzielczością wiejską, gdzie aż do emerytury pracował jako główny księgowy.

Zadebiutował w 1983 r. opowiadaniem pt."Konie" w krakowskim kwartalniku literackim "Arka" /ukazującym się wówczas poza zasięgiem cenzury/. Opowiadanie to zostało przedrukowane w 1985 r. przez paryskie wydawnictwo "AKTIS" w zbiorze najważniejszych publikacji polskiej prasy podziemnej. Andrzej Kalinin jest autorem kilku książek, m.in. "...i Bóg o nas zapomniał", która na podstawie decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej została włączona do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych. Za tę książkę został uhonorowany w 1993 r. Nagrodą Czesława Miłosza, który gościł później w jego domu w Kusiętach k. Częstochowy.

W 1995 r. Andrzej Kalinin jako stypendysta Instytutu Literackiego przebywał w Paryżu, gdzie spotkał się z Jerzym Giedroyciem. Spotkanie to zapoczątkowało współpracę pisarza z paryską "Kulturą", gdzie publikował m.in. opowiadanie "Wigilia Białych Niedźwiedzi" /czytane również w radio BBC/ oraz "Obrazki ze starych klisz". Za książkę "W cieniu złych drzew", przetłumaczoną także na język angielski, otrzymał Nagrodę Literacką "Solidarności".

Kolejna pozycja książkowa, to m.in. "Ze sztambucha starego komucha", prześmiewczo traktująca życie w PRL-u. Jedna z najnowszych książek Andrzeja Kalinina wydana nakładem Domu Książki "a życie jak rzeka", jest zbiorem opowieści, reportaży i felietonów drukowanych w latach 1994-2003 w różnych czasopismach: paryskiej "Kulturze", londyńskim "Dzienniku Polskim", nowojorskim "Nowym Dzienniku", chicagowskiej "Kontrze".

Wydawnictwo Dom Książki wydało ostatnio album "Ratuszowy Salon Wielkich Częstochowian". Andrzej Kalinin organizuje bowiem od kilku lat w częstochowskim Ratuszu spotkania z wybitnymi ludźmi z kraju i ze świata pochodzącymi z Częstochowy.

Autor współpracuje z czasopismami literackimi i społeczno-kulturalnymi m.in. takimi jak: "Arka", "Arkany", "Dekada Literacka", "Śląsk".

Sylwetkę pisarza prezentowała TVP w programie "Współczesna proza polska", w którym przedstawiono wybitnych polskich literatów. Zrealizowano także inne filmy dokumentalne o Andrzeju Kalininie i jego twórczości m.in. "Istoria", "Prozaik" oraz "Kalinin z Kusiąt", ten ostatni w telewizji "Polonia" z Chicago.

Andrzej Kalinin został uhonorowany "Złotym Krzyżem Zasługi", Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy, Nagrodą Wojewody Częstochowskiego. /UMWŚl/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *